Sestava

Štěpán Soukup

Štěpán Soukup | kytara, zpěv

Petr Probst

Petr Probst | kytara, zpěv

Podrobná historie

2023

Začátkem roku se po svém čtyřletém působení rozhodne kytarista Jakub Večeřa věnovat více práci a rodině a přenechává své místo zpět Štěpánovi. Ten po personálních změnách ve své sólovce, přemýšlel co dál a Jakubovým odchodem vše začlo dávat smysl.

V únoru se tedy natáčí nový videoklip „Horký maliny“, kde ještě své kytarové party a producentskou část odvedl Kuba Večeřa, ale v klipu se už neobjeví. Tímto singlem kapela uvádí návrat Štěpána Soukupa, který naskakuje uprostřed jarního turné s Totálním nasazením.

7.5.2023 slaví kapela svůj 1000. koncert v pražském Gauči na Výstavišti. S kapelou vystoupí několik vzácných hostů a několik písní, v rámci nejdelšího setu v historii kapely, dostává absolutně nový kabát.

V létě se jedou tradičně festivaly a probíhají pozvolna přípravy na nejen nové album…

2022

Pomalý ústup covidu a vládních opatření na jaře 2022 rozezněl koncerty v klubech a také festivaly, kterých zakázanÝovoce odehrálo od května do září téměř třicet. Na jaře se dohrála část Svět se změnil Tour – koncerty v Klatovech, Velkém Meziříčí a v Ledči nad Sázavou.

6. května vychází první živé album v historii kapely zakázanÝovoce s názvem Živák! Album obsahuje 22 tracků včetně intra a obsahuje ty největší hity kapely. 24. června je CD „Živák!“ pokřtěno v pražském klubu Vagon za účasti hostů Covers For Lovers a Reckless.

V říjnu kapela dohrává ještě 2 koncerty ze Svět se změnil tour v Českých Budějovicích a Táboře a zároveň odpaluje své podzimní turné s názvem „Živák! Tour“ spolu se spřátelenou kapelou Wotazník.

Nejúspěšnější album kapely „Díky vám!“ překračuje začátkem podzimu na Spotify 3 milióny streamů a nejúspěšnější písnička Město andělů pokořila svůj první milion.

2021

Z kraje roku kapela překračuje na svém YouTube kanálu 30 milionů zhlédnutí a to hlavně díky úspěšným videoklipům Vem si mě (3,5 milionu), Nech mě odejít (3,2 milionu) nebo Alkoholka (5,7 milionu). Album „Díky vám!“ je také nejúspěšnější v počtu přehrání na digitální platformě Spotify, kde deska zatím nasbírala 1,4 milionů streamů.

Jarní koncerty Svět se změnil tour se kvůli covidu opět přesouvají na podzim 2021. 19.6.2021 zakázanÝovoce uspořádalo i přes různá omezení koncert k 16. narozeninám kapely v Praze v Modré Vopici, kde společně s nimi vystoupili a gratulovali např. Jaksi Taksi, IDIO&IDIO nebo kapela Resumé.

V létě se kapela představila z důvodu přetrvávající pandemie jen na několika festivalech, ale za to vydařených – své vystoupení odehrála například na nabitém Chodrockfestu, na Dřevorockfestu, pivních slavnostech v Chotěboři, na Hudlice festu nebo na čechtickém Jawáči. V srpnu vystoupila také společně s kapelou Horkýže Slíže na Slezskoostravském hradu.

6.10. odstartovalo dlouho-plánované Svět se změnil Tour v pražském Lucerna Music Baru, kde přijal pozvání bývalý kytarista a spoluzakladatel zÝo Štěpán Soukup a po delší době zazněla píseň Alkoholka.

20. listopadu 2021, během podzimního turné „Svět se změnil Tour“, se v olomouckém S Klubu pořídil spontánně záznam koncertu, který následně kapela využila pro výrobu prvního oficiálně vydaného živáku v historii kapely. Tento koncert byl před opětovným uzavřením kultury v Čechách kvůli covidu také pro rok 2021 koncertem posledním.

2020

Začátkem jara přichází první vlna celosvětové pandemie a kapela na základě toho odsouvá natáčení nového alba a ruší také svoje plánovaná veřejná vystoupení. Zároveň přijímá pozvání organizace Pomáháme první linii a vystupuje na streamovaném live koncertu, kde se spojuje se svými fanoušky přes obrazovky jejich televizí, tabletů a telefonů. Pár dnů na to přijímá také pozvání do pořadu Koncert pro 10 miliónů s moderátorem Pavlem Andělem, kde odehrává akustické vystoupení, které bylo odvysíláno on-line.

V červnu zakázanÝovoce připravuje koncert k příležitosti svých 15. narozenin. Koncert se odehrává 19.6.2020 pod širým nebem v pražském klubu Gauč ve Stromovce za účasti několika set návštěvníků.

V létě kapela odehrává několik málo festivalů, které díky houževnatosti pořadatelů vydržely. Mezi ně patří Bez Šance Fest, Prague Harley Days, Letní Parket Hořepník s Horkýže Slíže nebo legendární Rock na Valníku ve Slaném.

Plánované turné k novému albu s názvem Svět se změnil tour se kvůli koronavirovým opatřením přesouvá z podzimu na jaro 2021.

24. listopadu 2020 vychází dlouho-očekávané koncepční album Svět se změnil, které se přímo dotýká aktuálního tématu roku 2020, tedy celosvětové krize a s ním spojené postoje hlavních hrdinů příběhu ukrytého uvnitř přebalu CD a také v textech písní. Album vzniklo ve spolupráci s producentskou dvojicí Hynek Toman a Radek Tomášek (oba Support Lesbiens) a také za přispění Marka Žežulky (Divokej Bill). Grafické ztvárnění alba včetně příběhů a všech postaviček v bookletu CD má na svědomí grafik a designér Daniel Herrmann, který stojí i za výrobou přebalu alba Automat na lásku z roku 2014. Album obsahuje 11 písní – Breakout, Svět se změnil, Amerika v plechovce, Rány, Morfium, Vem mě s sebou, Za naše sny, Karma, Ztracený duše, Odrazy a satirický bonus track v podobě Walla&Werich coveru s názvem Dost.

Kvůli koronavirové krizi kapela v roce odehrává pouhých 15 koncertů včetně dvou streamovaných z plánovaných cca 80.

2019

V lednu kapela finalizuje spolu se známou producentskou dvojicí Hynek Toman (Support Lesbiens) a Jiří “Ecson Waldes” Paška dva nové singly ŠŤASTNEJ a OUTSIDER ve studiích Biotech a ROCK’n’GO.

Koncem ledna odehrává svůj poslední koncert bubeník Milan Zúbek a na svoji žádost opouští po třech letech kapelu, nahrazuje ho zkušený Martin Semrád, který je mimo jiné dlouholetým žákem Marka Žežulky (Divokej Bill, Daniel Landa, Arakain).

Začátkem jara 2019 kapela vypouští dva nové singly „Šťastnej“ „Outsider“, na které také představuje dva videoklipy prolínající se v jeden příběh. Singly vychází pouze digitálně na streamovacích kanálech jako EP „Šťastnej Outsider“.

V dubnu kapela odehrává jarní OUTSIDER TOUR, které navazuje na podzimní turné s Jaksi Taksi. Na konci léta ukončuje své působení v kapele kytarista a zakládající člen Štěpán Soukup a vydává se na sólovou dráhu. Nahrazuje ho ostřílený kytarista Jakub Večeřa, který má zkušenosti z kapel Segment nebo Sleazy RoXxX. Už v novém složení kapela připravuje podzimní Kolaps Tour společně s hosty Reckless a Zastodeset.

8. prosince vychází novinkový singl a také videoklip „Za naše sny“, který kapela natočila v kladenské Poldofce a také u legendární Lennonovy zdi v Praze. Píseň je věnovaná památce Johna Lennona a zároveň je pilotním singlem nového alba, které vychází místo v první polovině roku 2020 až koncem příštího roku.

2018

Kapela zakázanÝovoce dosahuje 15 milionů zhlédnutí na svém YouTube kanále. Ke třinácti letům od založení kapely vyjíždíme na samostatné turné, kde nám supportují kapely By The Way a Marathon.

Videoklip Alkoholka dosahuje jako první hranici 3 miliónů přehrání na YouTube.

Během léta kapela odehrává tradiční festivaly Přeštěnice, Footfest, Moták fest nebo Chodrockfest a zpěvák Miloš, který na postu zpěv/kytara působil cca 2 roky, se rozhodl ukončit působení v kapele. V září tak sestavu doplňuje nová posila – kytarista Petr Probst a za hlavní mikrofon se staví zakládající člen kapely, autor většiny tvorby, baskytarista Jarda Yaris Sládeček.

Podzim je ve znamení 13 LET OFFLINE TOUR s Jaksi Taksi, kde pokračují oslavy 13. narozenin zÝo a Jaksi Taksi křtí svoje nové album Offline.

2017

V únoru startuje kapela 2. část Díky vám! tour, na kterém zazněly všechny songy z aktuálního alba a v dubnu vypouštíme nejnovější road movie videoklip na píseň Road Trip z Yarisovi svatební cesty.

Kapela odehrává nabitou festivalovou sezónu – Jam Rock, Přeštěnice, Top Fest, Slížovica, Moták fest, Chodrockfest a mnoho dalších.

V půlce září zakázanÝovoce vypouští 15. videoklip na píseň Probdělý noci, která bojuje proti šikaně (režie Tomáš Krejčí, spolupráce s Linkou bezpečí a organizací NOMIA, hlavní role Jindra Smola – mistr světa v hacky sacku).

Na podzim zakázanÝovoce doprovází kapelu Horkýže Slíže na jejich halovém turné k 25 letům včetně pražského koncertu v Incheba Aréně za účastí cca 4000 diváků.

Videoklipy Alkoholka, Vem si mě a Nech mě odejít dosahují každý hranici 2 milionů zhlédnutí na YouTube.

2016

Přelom 2015/2016 se dá nazvat rozpadem kapely nebo spíše bojem o značku. Na jedné straně se Pišto s Láskou snaží získat vše, tedy logo, jméno, kapelní profily, repertoár složený převážně z autorských songů Yarise a Mejdla. Na straně druhé se snaží Yaris, Mejdlo a management značku uhájit, což se po právní stránce i díky pár náhodám daří. Jediné, co kapela ztratila byl dlouhodobě budovaný profil na Bandzone. Zatímco Pištova strana vyráží s velmi agresivní a z velké části lživou propagandou, Yaris s Mejdlem se dávají do práce. 

Po dvouleté odmlce skládáme, jako bychom se neviděli 2 hodiny. Nová krev v kapele v podobě zpěváka Miloše Novotného a bubeníka Milana Zúbka docela zásadně mění tvář kapely.

Hned zkraje se nová sestava uvádí videoklipem na prehistorický song „Genocida“, kde ztvárňuje roli zpěváka hned několik tváří, tím jsme chtěli minimalizovat předsudky, kdo tou novou tváří vlastně bude. 

Muzika šlape dost možná nejlépe v dosavadní historii kapely a hned měsíc po Genocidě, tedy 1.5., vydáváme úspěšnou pecku „Díky vám!“. Singl přímo děkuje fanouškům za jejich podporu po vzniklé situaci. Dva měsíce od uvedení má klip hned přes 300 000 shlédnutí na YouTube.

V květnu 2016 startuje klubové a festivalové turné, kde se zakázanÝovoce plnou parou oddává koncertování. Na podzim pak kapela jede velké podzimní turné s legendární kapelou HARLEJ a zároveň vydává nejnovější album „Díky vám!“, ke kterému odjíždí první část koncertů samostatného turné.

Začátkem prosince zveřejňuje zakázanÝovoce svůj nový videoklip na píseň Město Andělů. Režie a kamery se tenokrát chopil Honza Bláha, frontman kapely Resumé.

2015

Ještě koncem roku 2014 se ozval Štěpán se svým návratem. Kapela však oproti předchozím slibům otočila a z velkého návratu bylo jenom malé hostování na akustickém turné, které započalo v únoru 2015 a součástí byly kapely Imodium a Mother's Angels.

V květnu zakázanÝovoce vydává nový videoklip k písni „Zastávka na znamení“, kde ztvárnil hlavní roli, Jaromír Nosek, který se mihl jako pointa už v klipu Automat na lásku. Od května pak začíná nabitá festivalová sezóna – kapela objíždí většinu festivalů v zemi, včetně těch největších.

Na podzim kapela vyráží na první velké samostatné turné – spolu s kapelou K2, na táborském koncertě v Hotelu Palcát přichází téměř 700 fanoušků.

16.11. vychází výběrová akustická deska „10“.

2014

Během uplynulého turné jsme společně s kapelou Zoči Voči, na Yarisově nápadu, natočili ve studiu Rápotice, pod dohledem Honzy Říhy píseň „Nikdy nezapomenem“. Během turné také neustále někdo otravoval s kamerou a tak jsme mohli na tuto píseň vydat začátkem roku road-movie videoklip.

V nové sestavě kapela vyráží od dubna na Buxton tour po čechách s kapelami Five O'clock Tea a Dilated.

V červnu natáčíme nový videoklip k prvnímu, stejnojmennému, singlu z chystané desky „Automat na lásku“. Režie se opět chopil Matěj Pichler.

V létě potrvzeno cca 30 festivalů mezi nimiž jsou Votvírák, Trutnov Open Air, Přeštěnice, Natruc, Cibula fest, Masters of Rock a mnoho dalších.

10.10.2014 kapela vydává své 5. řadové album Automat na lásku a vyjíždí s kapelou Imodium, Lety Mimo, Fortix a Donaha (dnes Brixtn) na velké klubové turné čítající okolo 35 koncertů.

2013

Na jaře jedeme opět turné s Totálním nasazením, tentokráte k jejich desce Oceloví ptáci. Koncem dubna točíme nový videoklip k písni Groupie. Režie se ujímá kontroverzní režisérka a producentka Ivanna Benešová známá též z filmů pro dospělé. Herecké obsazení zahrnuje např. Tatianu Makarenko nebo Václava Upíra Krejčího.

V létě premiérově potvrzené festivaly Benátská Noc, Votvírák a Sázava Fest a dalších 30 letních koncertů a festivalů.

Tento rok uzavírá velké turné s kapelou Zoči Voči - United Federation Tour po celé ČR i Slovensku. Toto turné obsahuje i 500. koncert kapely. Turné také uzavírá další kapitolu, kdy na určitou dobu odchází spoluzakládající člen Štěpán „Mejdlo“ Soukup a na jeho místo naskakuje Václav Vaňura.

2012

Začátkem roku vychází čtvrtá řadová deska „Život se tě neptá“, jejíž produkci má ve studiu Biotech na starosti Hynek Toman (Support Lesbiens) a finální mix a mastering Ecson Waldes. Otvírákem desky a tedy prvním singlem se stává píseň „Vem si mě“, na kterou v únoru vychází videoklip.

Na jaře objedeme společně s kapelou Totální nasazení více než 20 klubů po celé ČR a na Slovensku v rámci Final Tour 2012.

V létě poprvé kapela vystupuje na festivalu Rock for People i na hlavní stage Masters of Rock nebo další akce jako Vysmáté léto, Basinfire fest, Wake Up, High Jump, Strahov Open Air a Pod Parou. Celkovém něco přes 30 festivalů.

Druhým singlem se stává píseň „Nech mě odejít“, na kterou v Poříčí nad Sázavou a v kostele u Mělníka natáčíme v režii Matěje Pichlera další videoklip, ke kterému pořádáme i křest.

Na podzim odehráváme klubové tour s názvem „Život se tě neptá“, v hitparádě Česká desítka na rádiu Rock Zone vyhráváme 1. místo a v prosinci vystoupíme jako speciální host na koncertu 30 let Visacího Zámku v pražské Incheba Aréně.

2011

V lednu natáčíme první opravdu profesionální videoklip v produkci Allana Šubrta k písni Pornostár.

V létě harjeme festivaly jako Masters of Rock, Šatlava fest, Přeštěnice, Rock Na Valníku, Next Fest a největší slovenský punkový festival Punkáči Dětom.

Z alba „Dost už bylo gest“ si vybírá naší Alkoholku španělský režisér Jorge Sanchez Calderón a natáčí k ní v září, pouze za náklady, videoklip, v němž ztvárnuje hlavní roli sama zpěvačka Julcca.

Koncertní rok završujeme supportem na vánočním koncertě Tří Sester v pražském klubu Akropolis a úplný konec roku trávíme kompletně v Bandzone zkušebnách, kde se připravuje materiál na další desku.

2010

Po zkušenosti s prvním klipem se rozhodujeme natočit si ten další sami. Začátkem roku tedy půjčujeme světlo a digitální hobby videokameru a natáčíme druhý oficiální videoklip kapely k písni „Irská“. Záměrem mimo jiné je představit France, jako nového člena kapely. Klip stříhá jeden z našich fanoušků.

Kapela natáčí opět v lipovském studiu Šopa svou třetí dlouhohrající desku Dost už bylo gest, z které pochází například dodnes hrané legendární songy Pornostár a Alkoholka. Paradoxně v obou protichůdných tématech nám se zpěvem vypomohla hostující zpěvačka Julcca (jenom na Pornostár jsme jí museli trošku opít :).

Křest desky se uskutečnil 18.6. v pražském klubu Modrá Vopice v rámci festivalu La Fest a křestním otcem desky se stal, kdo jiný, než Sváťa Šváb z Totálního nasazení.

Kapele se daří vyhrát talentovou soutěž o hraní na festivalu Natruc v Kolíně. Mimo to, se ale tento rok stává relativně zlomovým především díky vítězství v soutěži „Živák“, kterou celostátně odvysílala Public TV. Díky tomuto vítězství hraje zakázanÝovoce poprvé na metalovém mega festivalu Masters of Rock, kde sklízí úspěch a padá zde dohoda s hudební agenturou Alfedus, která pak následující léta kapelu zastupuje.

Při podzimním turné k desce „Dost už bylo gest“ kapela odehrává 25 koncertů po celé ČR a na Slovensku.

V prosinci ještě stihneme odehrát koncert s americkou kapelou All In The Black Cats v pražském klubu Exit Chmelnice.

2009

V únoru zažíváme památný víkend, kdy v pátek odehráváme první zahraniční štaci v německém Berlíně a druhý den, ještě po návštěvě místního muzea kapely Ramones, uzavíráme večer ve vyprodaném kulturním domě ve Velkých Popovicích na koncertě kapely Tři sestry.

Letos se konečně kapela probojobává na velké festivaly, jako je Keltská Noc, hlavní stage Přeštěnice, vyškovský Rock Shock anebo karvinský Dokořán fest.

V srpnu si nás také vybírá jako předskokany, dík tipu české produkce, americká punkrocková legenda Zebrahead na svojí open air akci v pražské Modré Vopici.

Na podzim se kapela ubírá na slovenské Blackheart tour s kapelou Punkreas, při čemž hned na začátku dochází k zásadním událostem vedoucím k výměně bubeníka Hefra. Po prvních dvou koncertech tour si tak sedá za bubny František „Franc“ Jeništa z kolovratské kapely Wokousaný Nechty.

Koncem roku vystupujeme na narozeninovém koncertě kapely Plexis v pražském kulturním centru Vltavská pro cca 1000 lidí. V rámci našeho setu zaznívá i song „Svět jsou báry“, který s náma na podiu zpívá i samotný Petr Hošek.

2008

V březnu nahrána část a v červenci dotočen zbytek skladeb na druhou desku „Není co řeshit“. Pro druhou desku jsme zvolili malebnou vesničku Lipov na jihu Moravy, kde se nachází legendární studio Šopa s ještě legendárnějším zvukovým mistrem Stanislavem Valáškem za pultem. Během natáčení se zde budovaly velice silné přátelské vztahy s místní omladinou, díky čemuž v budoucnu dochází k mnoha zde odehraným akcím a vybudováním obstojné místní fanouškovské základny.

Kromě usilovného objíždění celé republiky začínáme vystrkovat růžky i na větších festivalech, jako Pod Parou, Rockování, Povaleči nebo jako support Sto Zvířat na jejich T-Music tour v pardubickém klubu ABC.

21.10. v pražském Rock Café křtíme desku Není co řeshit za účasti cca 450 fans a za podpory kamarádů z kapel Nežfaleš a Paragraf 219.

TV Óčko si koncem roku zve zakázanÝovoce na rozhovor do hitparády T-Music chart.

2007

Začátkem roku je videoklip k písni „Barová“ nasazen do hitparády Výtah na televizi Očko.

S písní „funguY!“ kapela pro změnu vyhrává 2. místo v „Naději Beatu“. Na prvním místě doslova o pár hlasů končí Hentai Corporation a na třetím zárodek dnešní kapely Jelen - Šatlava. Díky této výhře se odehrává společný koncert těchto kapel 29.6. v pražském klubu Vagon a také účinkování na festivalu Rocková Lipnice.

Svůj odchod z kapely za jinými zájmy oznamuje hostující Adéla Zemanová. Náhrada za ní se už nehledá a kapela zůstává ve čtyřech.

V listopadu zakázanÝovoce odehrává koncert v kulturním domě na Dobříši s Vypsanou fiXou v rámci jejich T-Music Fenomén tour.

2006

Z raritního EP „Pouze na předpis“, natáčíme v březnu tohoto roku první videoklip k písni „Barová“. Nezapomenutelnou roli alkoholičky zde ztvárňuje Petra Bonková, dlouholetá kamarádka kapely. Natáčení probíhá převážně v prostředí klubu „Modrá Vopice“ a v jeho okolí. O brilantní střih a režii se postaral Jarda Bouše ze Světic :)

Přes prázdniny pak kapela natáčí ve studiu „Bellatrix“ ve čtyřkolech své první oficiální CD „funguY!“, na které se znovu nahrávají i všechny písně z EP „Pouze na předpis“. Na desce hostuje např. Radek Šedivý z kapely Nežfaleš, nebo Beego.

V rámci koncertního tour si zahrajeme mimo jiné i jako support kapelám Imodium a UDG.

2005

Od roku 2002 jsme odehráli v sestavě Jarda „Yaris“ Sládeček, Honza „Pišto“ Kinšt a Štěpán „Mejdlo“ Soukup společně s bubeníkem Martinem Kodrlem asi 20 koncertů ještě pod názvem Jablko Sváru.

Jablko Sváru se rozpadlo 16.6.2005, kdy odehrál svůj poslední koncert, v pražském klubu Shark Bar na Hájích, bubeník Martin Kodrle. Na místě byl přítomen jeho nástupce, Kryštof „Hefr“ Vondráček, kterého jsme Martinovi při jeho nuceném odchodu ještě stihli představit.

O tři dny později se scházíme v hospodě na Skalce s původním bubeníkem Martinem, který oznamuje, že coby autor sousloví „Jablko Sváru“ zakazuje kapele, aby pod tímto názvem dále vystupovala. Nová sestava se tedy ukládá k vymýšlení nového názvu. S tím nakonec přichází Yaris, inspirován článkem „Zakázané ovoce“ z časopisu 100+1 o zakázaných umělcích. Pišto navrhl nespisovný tvar „Zakázaný ovoce“. A po zpracování grafické podoby loga, kde Mejdlo z několika náhodných fontů vytvořil originální útvar s dominantním písmenem „Ý“ uprostřed, připomínající strom (plodící zakázané ovoce), se název ustálil na finální podobě „zakázanÝovoce“, kterou včetně grafické podoby loga používá kapela dodnes. V neděli 26.6.2005 se v legendární říčanské hospodě U Labutě podoba názvu a loga křtí (čti zapíjí) a začíná se tak psát historie kapely zakázanÝovoce.

Později se jako stálý host kapely objevuje Adéla Zemanová, která doplňuje aranže kapely o akordeon a alt saxofon.

Svůj první koncert zakázanÝovoce odehrává 28.7.2005 v ústeckém klubu Axel s argentinskými Argies, ústeckou Houbou a dalšími.

Ve dnech 27. – 28. prosince 2005 probíhá natáčení prvního demo EP s názvem Pouze na předpis, na kterém se objevilo prvních 5 písní kapely. Z období Jablka Sváru se na EP nahrál jediný song  - Genocida, který napsal Mejdlo po shlédnutí dokumentu o druhé světové válce už v roce 2003. Všechny tyto písně budou znovu nahrány na první oficiální dlouhohrající desku funguY!.